W ramach Wolnego Uniwersytetu Warszawy staramy się uprawiać refleksję poza schematami wyznaczanymi przez akademicki kanon. Szczególnie latem zaduch zamkniętych sal wykładowych nikogo specjalnie nie zachęca do myślenia. Stąd też decyzja o organizacji wieczornego, plenerowego kina w nowo otwartym miejscu „Warszawa Powiśle”. W trakcie swojego wideowykładu Łukasz Ronduda opowie o tym, jak w latach 60. i 70. twórcy neoawangardowi eksperymentowali z technikami tworzenia sztuki otwartymi na kolektywną współpracę, rozproszone autorstwo, grupową spontaniczność i samoorganizację. Opowie o fenomenie filmu asemblingowego, czy też „działaniach na jednominutówkach innych”. Będą prezentowane prace m.in. takich artystów, jak Paweł Kwiek, KwiekKulik, czy Józef Robakowski.

Łukasz Ronduda – historyk i krytyk sztuki, kurator sztuki nowych mediów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Twórca Archiwum Polskiego Filmu Eksperymentalnego. Kurator wielu cenionych wystaw i programów filmowych, prezentowanych w najbardziej prestiżowych miejscach w Polsce i za granicą. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Stale współpracuje z pismem Piktogram. Redaktor publikacji, autor licznych tekstów o sztuce oraz książki „Strategie subwersywne w sztukach medialnych”, redaktor książki „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było”.

Więcej o programie WUW: www.wuw2009.pl

Wolny Uniwersytet Warszawy to nomadyczna i sieciowa instytucja edukacyjna. Zajęcia WUW-u odbywają się w 2009 roku w różnych miejscach. 

Kurator WUW: Kuba Szreder
Organizator WUW: Fundacja Bęc Zmiana
Partnerzy WUW: Fundacja Res Publica, Fundacja InSitu, Stowarzyszenie Komuna Otwock, Stowarzyszenie Artanimacje, Stowarzyszenie Duopolis

Projekt WUW 2009 finansowany jest z dotacji otrzymanej od Miasta Stołecznego Warszawy

Zapraszamy w czwartek, 23 lipca, o 21:00.